Skyltmix Motorhistoriska dagen 6 juni

Visa att du firar – och med vad du firar – den 6 juni! Skyltarna kan skrivas ut via mhrf.se/6juni eller hämtas på MHRFs kansli under kontorstid.

Kultur på väg-finalisterna 2023 utvalda

Motorhistoriska dagen firas traditionsenligt på nationaldagen, den 6 juni – över hela landet! Fem av dessa motorhistoriska folkfester har dessutom möjlighet att vinna arrangörstävlingen Kultur på väg: närmare bestämt den i Bjäred, Filipstad, Nyköping, Piteå och Åtvidaberg.

Tisdagen den 6 juni, på Sveriges nationaldag, firas Motorhistoriska dagen. Runt om i landet kommer därför ovanligt många historiska fordon att synas på vägarna i samband med alla evenemang. Men även på grund av enskilt firande.

Fem av Motorhistoriska dagens evenemang är värda extra uppmärksamhet då de är finalister i årets Kultur på väg, Motorhistoriska Riksförbundets och Nostalgia Magazines arrangörstävling. På Borgeby slott i Bjärred och hos Östra Värmlands Motorhistoriker i Filipstad förvandlas tisdagsträffarna denna dag därför till en supertisdagsträff för historiska fordon. Och hos Automobilsällskapet i Nyköping går anrika Gästabudsrundan av stapeln med start på Nynäs slott och målgång i Skavsta. En trevlig runda med sina fordon runt byarna gör även Piteågänget i Norrlands Motorhistorikers Skelleftesektion. Åtvidabergs motorklubb samlar istället fordonen i folkparken under eftermiddagen och bjuder in till en härlig nostalgi- och entusiastdag.

– Ej att förglömma en massa firanden till över hela landet, säger Malin Erlfeldt, kulturarvsansvarig på Motorhistoriska Riksförbundet och välkomnar hela Sverige att delta den 6 juni, med eller utan ett historiskt fordon!

Göran Schüsseleder kommunikatör MHRF

Klicka för mer info!

Hitta en folkfest nära dig!

Närmsta motorhistoriska folkfest finns att hitta här. Klicka på bilden om du vill du skriva ut fordonsskyltar till ditt historiska fordon eller läsa mer om firandet av det fordonshistoriska kulturarvet.

Motorhistoriska dagen firas även via MHRFs Facebooksida under hashtagsen #motorhistoriskadagen, #6juni och #mhrf.

Dela gärna detta inlägg:

Lämna en kommentar

Lämna en kommentar

Lämna en kommentar