Transportstyrelsen ändrar sig om befrielse från kontrollbesiktning

Den utvärdering som Transportstyrelsen utlovade 2018 då fler fordon än tidigare kom att omfattas om befrielse från kontrollbesiktning har nu lett fram till ändringsförslag för bilar och släpvagnar. Motorcyklar undantas fortsatt från periodisk kontrollbesiktning om de är 40 år eller äldre om de genomgått en godkänd kontrollbesiktning efter 2016.

Motorhistoriska Riksförbundet, MHRF, har tagit del av Transportstyrelsens förslag och kommer att svara på remissen och då återkomma med våra exakta synpunkter. Samtidigt är vi trygga med att eventuellt kommande kontroller av bilar som idag omfattas av besiktningsbefrielse kommer påvisa att fordonsägarna generellt underhåller och håller dessa i föreskrivet skick.

MHRF anser att kontrollen av historiska fordon måste vara proportionell med nyttan (vi är inte emot att dessa fordon kontrolleras), följande bör beaktas;

  • fordon ska kontrolleras mot dagens och gällande äldre föreskrifter, standarder och fordonsspecifika data
  • en förenklad kontroll bör tillämpas med stöd av ett särskilt kontrollprogram
  • det är angeläget att kompetensen avseende historiska fordon fortlöpande finns hos de företag och myndigheter som utför kontroll
  • en rullande åldersgräns för historiska fordon med längre intervaller, fem år, för de fordon som inte omfattas av besiktningsbefrielsen
  • en rullande åldersgräns för de fordon som omfattas av befrielse från kontrollbesiktning
  • en kompletterande kontroll i samband med ägarbyte där den nya ägaren är privatperson om den senaste kontrollen är två år eller äldre
  • omfattande polisiära resurser som möjliggör vägkantskontroller med god kvalitet för att säkerställa en hög trafiksäkerhetsnivå

MHRF:s ställningstagande baseras på;

  1. flertalet av de historiska fordonen används sparsamt och enligt vägtrafikregistret var sommaren 2022 ett mindre antal av dem är i trafik;
  • 1900 personbilar årsmodell 1976 var i trafik och 6 700 var avställda och
  • 3100 personbilar från 1961 var i trafik och 4 500 var avställda,
  • för årsmodellerna 1961–1980 var i genomsnitt per år 4 750 personbilar i trafik, totalt var det 95 000 i trafik
  • för årsmodellerna 1951–1960 Svar i genomsnitt per år 2 700 personbilar i trafik, totalt var det 27 000 i trafik
  1. att de och körs sparsamt, under 100 mil per år och de utgör promillen av det samlade vägtrafikarbetet. Merparten av fordonen vårdas, hanteras och används av sina ägare med stor omsorg. De är därför av naturliga skäl inblandade i få olyckor.
  1. att det på några få av fordonen som är 30 år eller äldre har det gjorts sådana betydande förändringar i de tekniska egenskaperna att de enligt förslaget inte bör omfattas av nationell befrielse från kontrollbesiktning. Fordonen med sådana betydande förändringar bör enkelt kunna urskiljas i samband med vägkantskontroller. MHRF anser att fordonen inte är skäl för att övriga fordon inte ska få behålla besiktningsbefrielse.

Bakgrund

De nya kontrollbesiktningsreglerna från 2018 innebar ett nytt förtroende för många ägare av historiska fordon i och med befrielse från krav på återkommande kontrollbesiktning. Förutsättningen var att fordonet genomgått en godkänd kontrollbesiktning inom de två föregående kalenderåren, för tunga fordon gällde ett år, innan föreskriften trädde i kraft. Transportstyrelsen var tidigt tydliga med att en utvärdering av befrielsen skulle ske och återkom i den frågan våren 2024.

Motorhistoriska Riksförbundet har tagit del av Transportstyrelsens förslag till nya föreskrifter om kontrollbesiktning som baseras på fordonsförordningen. Transportstyrelsen får enligt förordningen meddela föreskrifter om undantag från kravet på periodiskt återkommande kontrollbesiktning av fordon som används under speciella förhållanden, fordon som aldrig eller praktiskt taget aldrig körs på vägar som upplåtits för allmän trafik. Sådana fordon ska vara tillverkade för minst 30 år sedan, av en typ som inte längre tillverkas och vara historiskt bevarade och i originalskick och inga betydande förändringar får ha gjorts i huvudkomponenternas tekniska egenskaper.

Transportstyrelsen planerar att besluta om de ändrade föreskrifterna i början av 2026 och att de ska träda i kraft tre månader senare. Transportstyrelsen anser det nödvändigt att informera fordonsägare av fordon som är undantagna från krav på kontrollbesiktning idag och som berörs av ändringarna om att deras fordon måste genomgå besiktning enligt den periodicitet som beskrivs i 6 kap. 9 § fordonsförordningen.

Transportstyrelsens förslag är att bilar och släpvagnar som dras av dessa med årsmodell;

  • 1960 och nyare som varit besiktningsbefriade ska besiktas vartannat år
  • 1951–1959 ska göra en ny besiktning, besiktningsbefrielse gäller sedan om fordonen är oförändrade eller endast har tidstypiska ändringar
  • 1950 och äldre är fortsatt besiktningsbefriade.

Jan Tägt fordon och regelverk MHRF

MHRF Motorhistoriska Riksförbundet

Klicka för att läsa mer om MHRF!

För gårdagens fordon på morgondagens vägar

Motorhistoriska Riksförbundet företräder den fordonshistoriska rörelsen i Sverige och arbetar med bevakning av politiska frågor, kontakter med myndigheter och organisationer samt rådgivning och information. MHRF engagerar över 100 000 medlemmar i 200 klubbar för målet att vårt fordonshistoriska kulturarv kan användas, bevaras och utvecklas.

Bland våra medlemsförmåner finns marknadens ledande försäkring för historiska fordon.

Dela gärna detta inlägg:

6 kommentarer på "Transportstyrelsen ändrar sig om befrielse från kontrollbesiktning"

  1. Profilbild för Anders Axelsson
    Anders Axelsson

    Att behöva besikta mina renoverade 60 tals bilar som jag kanske kör 50 mil om året med verkar väldigt slöseri med tid och resurser

  2. Profilbild för Mats Bergström
    Mats Bergström

    Ser fortfarande ingen info om detta på Transportstyrelsens hemsida vilket utlovades för att även allmänheten skulle få lämna synpunkter på förslaget. Jag skulle vilja se att så många som möjligt skriver till dem och lämnar synpunkter. Vi är många som (åter) kommer att drabbas av oförstående besiktningstekniker utan kunskap och kompetens om våra gamla fordon, onödiga ombesiktningar och fördyringar. Kanske viktigt att sprida länk till remissen på sociala medier och grupper.

    1. Profilbild för Karl Ask
      Karl Ask

      Hej! Remissen är upplagd som länk ovan. Kunskapen att hantera dessa fordon är viktig som du säger.

  3. Profilbild för Mats Bergström
    Mats Bergström

    Kan förslaget om besiktningsbefrielse t.o.m. 1959 års modell efter en ”regbesiktning” för att säkerställa att bilen är i originalskick utan betydande ändringar bero på vissa bilmodeller/årsmodeller som rullar omkring med knäckta bakvagnar och andra ”modifieringar” och upprör allmänheten?
    Min reflektion isåfall: Eftersom alla i dagsläget besiktningsbefriade bilar ändå enligt förslaget ska in för kontrollbesiktning under 2026 så borde det inte vara några problem att sträcka ut besiktningsbefrielsen åtminstone 10 år till, d.v.s. till och med 1969 års modell enligt samma villkor, d.v.s. besiktningsbefrielse om bilen är i originalskick utan betydande ändringar.

  4. […] Riksförbundet (MHRF) är en av remissinstanserna och anser att det räcker med besiktning vart femte år samt när bilen byter […]

  5. Profilbild för Mats Bergström
    Mats Bergström

    Det närmar sig sista dagen för att komma med remissvar angående de planerade förändringarna av besiktningsreglerna. Alla, såväl organisationer som privatpersoner kan lämna synpunkter och jag hoppas att många av oss har gjort det. Jag har själv lämnat det här svaret, som är mitt eget personliga även om det innehåller delar av det MHRF svarat. Som sagt, helt och hållet komponerat av mig själv och inget som MHRF eller andra behöver hålla med om:
    Bästa Transportstyrelsen! Jag har haft veteranbilar som hobby sedan 1975 och tacksamt sett förutsättningarna
    och klimatet för oss seriösa hobbyutövare förbättras under många år efter det ganska ”mörka” 70-talet.
    Den senaste förändringen från 2018 med rullande besiktningsbefrielse för 50 år gamla bilar var förstås
    en lättnad, mest för att jag och många många andra fått ta otaliga diskussioner och fått otaliga ombesiktningar
    p.g.a. föryngringen bland besiktningspersonalen där det helt enkelt saknas kompetens och förståelse
    för hur våra gamla fordon fungerar.
    Som seriös hobbyutövare ser jag och de flesta av mina gelikar regelbundet över mina fordon och håller
    vaksammma ögon och öron på alla eventuella fel och brister som kan uppkomma.
    Jag har full förståelse för att utvärderingen av besiktningsbefrielsen görs och att befrielsen omprövas
    då den helt klart missbrukats vilket jag verkligen beklagar och absolut kan skriva under på. Mina
    synpunkter på vad som bör ändras i förslaget är följande:

    1. Sätt gränsen för besiktningsbefrielse vid 1975 års modell, efter en kontrollbesiktning som både
    avser trafiksäkerhetsdetaljer OCH att fordonet är i originalskick utan betydande förändringar annat
    än tidstypiska och kosmetiska. Givetvis kontroll av att motortyp och växellådstyp överensstämmer.
    Därefter kan man tänka sig ett intervall på 5 år för de fordon som därmed klassats som hobbyfordon,
    veteranfordon, historiskt intressanta eller hur beteckningen nu ska se ut.

    2. På de orter där MHRF har lokalrepresentation med auktoriserade besiktningsmän för Folksam/MHRF-försäkringen
    bör dessa ges mandat att avgöra och intyga huruvida fordon försäkrade i Folksam/MHRF ska anses vara
    i originalskick. Detta finns redan dokumenterat i protokollen för många av de fordon som är försäkrade
    via MHRF.

    3. Skulle det bli aktuellt med kontrollbesiktning vartannat år enligt förslaget måste varje besiktningsstation
    få en ackrediterad tekniker som utbildas och ansvarar för veteranfordonen OCH en central expertnämnd,
    gärna med representanter från intresseorganisationerna ska inrättas dit man kan vända sig om man tycker
    sig fått en felaktig bedömning. Den nämnden ska ha rätt att ändra besiktningsbeslutet om det anses
    felaktigt.

    Skellefteå 2025-08-27

    Mats Bergström

Lämna en kommentar

6 svar på ”Transportstyrelsen ändrar sig om befrielse från kontrollbesiktning”

  1. Ser fortfarande ingen info om detta på Transportstyrelsens hemsida vilket utlovades för att även allmänheten skulle få lämna synpunkter på förslaget. Jag skulle vilja se att så många som möjligt skriver till dem och lämnar synpunkter. Vi är många som (åter) kommer att drabbas av oförstående besiktningstekniker utan kunskap och kompetens om våra gamla fordon, onödiga ombesiktningar och fördyringar. Kanske viktigt att sprida länk till remissen på sociala medier och grupper.

  2. Kan förslaget om besiktningsbefrielse t.o.m. 1959 års modell efter en ”regbesiktning” för att säkerställa att bilen är i originalskick utan betydande ändringar bero på vissa bilmodeller/årsmodeller som rullar omkring med knäckta bakvagnar och andra ”modifieringar” och upprör allmänheten?
    Min reflektion isåfall: Eftersom alla i dagsläget besiktningsbefriade bilar ändå enligt förslaget ska in för kontrollbesiktning under 2026 så borde det inte vara några problem att sträcka ut besiktningsbefrielsen åtminstone 10 år till, d.v.s. till och med 1969 års modell enligt samma villkor, d.v.s. besiktningsbefrielse om bilen är i originalskick utan betydande ändringar.

  3. Det närmar sig sista dagen för att komma med remissvar angående de planerade förändringarna av besiktningsreglerna. Alla, såväl organisationer som privatpersoner kan lämna synpunkter och jag hoppas att många av oss har gjort det. Jag har själv lämnat det här svaret, som är mitt eget personliga även om det innehåller delar av det MHRF svarat. Som sagt, helt och hållet komponerat av mig själv och inget som MHRF eller andra behöver hålla med om:
    Bästa Transportstyrelsen! Jag har haft veteranbilar som hobby sedan 1975 och tacksamt sett förutsättningarna
    och klimatet för oss seriösa hobbyutövare förbättras under många år efter det ganska ”mörka” 70-talet.
    Den senaste förändringen från 2018 med rullande besiktningsbefrielse för 50 år gamla bilar var förstås
    en lättnad, mest för att jag och många många andra fått ta otaliga diskussioner och fått otaliga ombesiktningar
    p.g.a. föryngringen bland besiktningspersonalen där det helt enkelt saknas kompetens och förståelse
    för hur våra gamla fordon fungerar.
    Som seriös hobbyutövare ser jag och de flesta av mina gelikar regelbundet över mina fordon och håller
    vaksammma ögon och öron på alla eventuella fel och brister som kan uppkomma.
    Jag har full förståelse för att utvärderingen av besiktningsbefrielsen görs och att befrielsen omprövas
    då den helt klart missbrukats vilket jag verkligen beklagar och absolut kan skriva under på. Mina
    synpunkter på vad som bör ändras i förslaget är följande:

    1. Sätt gränsen för besiktningsbefrielse vid 1975 års modell, efter en kontrollbesiktning som både
    avser trafiksäkerhetsdetaljer OCH att fordonet är i originalskick utan betydande förändringar annat
    än tidstypiska och kosmetiska. Givetvis kontroll av att motortyp och växellådstyp överensstämmer.
    Därefter kan man tänka sig ett intervall på 5 år för de fordon som därmed klassats som hobbyfordon,
    veteranfordon, historiskt intressanta eller hur beteckningen nu ska se ut.

    2. På de orter där MHRF har lokalrepresentation med auktoriserade besiktningsmän för Folksam/MHRF-försäkringen
    bör dessa ges mandat att avgöra och intyga huruvida fordon försäkrade i Folksam/MHRF ska anses vara
    i originalskick. Detta finns redan dokumenterat i protokollen för många av de fordon som är försäkrade
    via MHRF.

    3. Skulle det bli aktuellt med kontrollbesiktning vartannat år enligt förslaget måste varje besiktningsstation
    få en ackrediterad tekniker som utbildas och ansvarar för veteranfordonen OCH en central expertnämnd,
    gärna med representanter från intresseorganisationerna ska inrättas dit man kan vända sig om man tycker
    sig fått en felaktig bedömning. Den nämnden ska ha rätt att ändra besiktningsbeslutet om det anses
    felaktigt.

    Skellefteå 2025-08-27

    Mats Bergström

Lämna en kommentar