Marléne Lund Kopparklint (M) och Amanda Lind (MP) svarade på frågor ställda av moderatorerna Kurt Sjöberg (till vänster), Motorhistoriska Riksförbundet, och Rutger Palmstierna, Båthistoriska Riksförbundet. Foto: Jan Tägt.

ThN i Almedalen: Stärkt lagskydd för det rörliga kulturarvet!

Årets Almedalsvecka genomfördes inom ramen för Transporthistoriskt Nätverk. Utmaningarna för det rörliga kulturarvet engagerade såväl politiker som besökare. Så även Snäckbussen.

Årets Almedalsvecka i Visby genomfördes 28–30 juni i strålande varmt sommarväder.  Årets monterplats var lätt att hitta i början av Skeppsbron, inte minst tack vare den fina Chevroletbussen från 1931 som Gotlands Veteranbilklubb lånade ut. Transporthistoriskt Nätverks monter rönte uppskattning inte minst bland de tusentals kryssningsfartygspassagerare som passerade!

Upp till bevis politiker!

På onsdagen hade Transporthistoriskt Nätverk arrangerat ett seminarium under rubriken Stärkt lagskydd för det rörliga kulturarvet – upp till bevis politiker!. Kulturutskottets ordförande Amanda Lind (MP) och Marléne Lund Kopparklint (M) från Miljö- och jordbruksutskottet deltog i seminariet som besöktes av ett tjugotal åhörare. Frågan om ett skydd för det rörliga kulturarvet togs upp. Seminariets moderatorer hänvisade till den rapport som Riksantikvarieämbetet tog fram 2018 om skydd för det rörliga kulturarvet. Och att Transporthistoriskt Nätverk begär att rapporten ska skickas på remiss så att arbetet kan gå vidare. Bägge riksdagsledamöterna var positiva till detta och framförde att det är viktigt att stärka lagskyddet för det rörliga kulturarvet.

Under seminariets gång diskuterades även samverkansformer och hur en fortsatt dialog mellan riksdagsledamöter och nätverket skulle kunna föras vidare. Rundabordssamtal är en arbetsform som är givande när det gäller informella möten. Vi enades om att försöka genomföra ett sådant möte under hösten mellan Transporthistoriskt Nätverk och intresserade riksdagsledamöter.

Kurt Sjöberg förbundsordförande MHRF (som är en del av ThN)

Dela gärna detta inlägg:

Lämna en kommentar

Lämna en kommentar

Lämna en kommentar