Nordens största motorshow – Custom Motor Show – intog traditionsenligt Elmiamässan under påsken. Årets publiksiffra bevisar att fordonshobbyn behåller sitt grepp som ett fortsatt mycket starkt intresse för entusiaster i alla åldrar. Och det märktes även i hall C. Precis som tidigare år var hallen vikt åt det rullande kulturarvet och i år var det åter fokus på Restoration Show med massor av fordon som det mekades på live under påskhelgen.
Motorhistoriska Riksförbundet mekade förstås också på plats! Rättare sagt förbundsekonomen Lennart West och ledamoten Anders Albihn från styrelsen och undertecknad med hjälp av vänner och MHRF-klubbars insatser. Och så var vi några till från förbundet i montern, närmare bestämt verksamhetschef Karl Ask, vice förbundsordförande Per Petersson och samarbetskoordinator Bo Lindman. Skrolla ned för att se vad som utspelades i Jönköping 18–21 april, både i den egna montern och i andras! MHRF:s fordon i montern hittar du längst ned.
MHRF tackar alla som kom för bra snack och trevligt däckspark!
Göran Schüsseleder kommunikatör MHRF
Ovanligt välbesökt i påsk
… inte bara på Elmia, utan även på sociala medier där man kunde följa vad som hände i framför allt Motorhistoriska Riksförbundets monter. Och så var det några pärlor från MHRF-försäkringen som visade sig vara väldigt populära på MHRF:s Facebooksida. Utöver massor med trevligt däckspark rörde samtalen främst vårt huvuduppdrag, det rullande kulturarvet, MHRF-försäkringen och senaste nytt om ELV – End of Life Vehicle.
Saknar du sociala medier? Eller var du en av de få som inte var på plats i Jönköping? Nedan ser du hur det såg ut i MHRF:s monter!
”Klibba” möjliggjorde stipendier
Motorhistoriska Riksförbundet, Wheels Magazine och Sneeky Pete vill att även dagens motorintresserade ungdomar ska bli en del av den fordonshistoriska rörelsen.
– Det är ju de som ska framföra gårdagens fordon på morgondagens vägar! säger Malin Erlfeldt, sakkunnig för kulturarvsfrågor på MHRF. Därför ligger det ett stort ansvar hos de vuxna inom rörelsen att öppna sina garageportar för ungdomarna.
För att underlätta detta har fordonsorganisationen, motortidningen och illustratören tagit fram ungdomsklibban, en dekal vars intäkter oavkortat går till ideell hobbyfordonsverksamhet som engagerar, inkluderar och välkomnar ungdomarna. Totalt har den samlat in 23 890 kronor och utöver stipendierna går pengarna även till Motorhistoriska Riksförbundets ungdomspaket – hittills ett 60-tal! – som skickas utan kostnad till motorburen ungdomsverksamhet.
Stipendiemottagare till Elmia
Stipendiemottagarna är Ludvika Motorsällskaps ungdomssektion Ung Motor Ludvika och Motorgården i Odensbacken som fick 3 000 kronor var samt tio fribiljetter till årets Custom Motor Show av motorförlaget Albinsson & Sjöberg. Extra kul att få träffa dem i MHRF:s monter!
Övriga stipendiemottagare var Motorburen Ungdom Gnosjö som fick 1 500 kronor och Frökinds Intresseförening 500. Alla verksamheter fick även var sin årsprenumeration på Wheels Magazine!
MHRF:s Heritage Award 2025
Micke ”Mekar-Micke” Lundberg från Backaryd tilldelades Motorhistoriska Riksförbundets Heritage Award i samband med årets Custom Motor Show.
Bosse hälsar på!
Bo Lindman, som annars arbetar med Motorhistoriska Riksförbundets partnerutveckling, sadlade efter att ha byggt upp MHRF:s monter om till intervjuare. Bo, som annars är mer van att prata i mikrofon som speaker och kommentator i historisk racing samt är skribent i den digitala tidskriften Racestripe Magazine, testar här lite inför tankarna på ett format med reportage och intervjuer i det rörliga formatet.
Klicka på bilden för att se när Bosse gratulerar Micke Lundberg, årets vinnare av Motorhistoriska Riksförbundets Heritage Award. Mekar-Micke avslöjar dessutom en hemlighet som inte ens ägaren till Monark Compacten, som han gjort i ordning dessa dagar, vet om samt avslutar med en cliff hanger om vad han ska meka med på nästa års Restoration Show i hall C! Och när såg du en Puch Dakota från 1968 senast?
Fler Bosse hälsar på från årets Custom Motor Show:
Bosse växlar några ord med Lars Edwardsson från Verktygsboden, initiativtagaren till konceptet Restoration Show i hall C i samband med Custom Motor Show på Elmia. Hör honom summera 2025 års upplaga!
Bosse hälsar på han som heter Lars!Bosse får syn på en Volkswagen Kleinbus DeLuxe från 1954 i samband med Custom Motor Show på Elmia 2025. Är det luftkylt, och det pågår Restoration Show, är naturligtvis Mathias Fahlke i närheten. Hör plåtkonstnären berätta mer om dessa kretsars heliga graal, en 23-fönsters ”Barndoor” med soltak!
Bosse hälsar på luftkyld plåtkonst!Bosse undrar vad Johan Lund gör i samband med Custom Motor Show på Elmia 2025. I C-hallen, där det pågår Restoration Show, håller nämligen killarna från Formel Vee Sverige på att bygga ihop en Austro Formel Vee från 1969. För att ta isär… och bygga ihop den igen . ”Det måste ju hända något i montern… ”, förklarar Johan.
Bosse hälsar på i Formel Vee-stallet!Bosse hälsar på en äkta anglofil i samband med Custom Motor Show på Elmia 2025. I C-hallen, där det pågår Restoration Show, träffar han Tobias Svanberg som ägnar sig åt historisk motorsport. Här berättar han hur man förlänger racingsäsongen under vår och höst: Trial!
Bosse hälsar på en anglofil!Bosse hälsar på även bland mc-bilar och hojar i samband med Custom Motor Show på Elmia 2025. Här är han i C-hallen där det pågår Restoration Show. Här är det en Heinkel och en Honda som ses över.
Bosse hälsar på även de som inte har fyra hjul!Bosse hälsar på Saabentusiasten Johan Josefsson i samband med Custom Motor Show på Elmia 2025. Hör Johan berätta om sitt nästa äventyr: Safarirallyt med en Saab 96 Sport från 1964, det vill säga i samma hjulspår som Erik Carlsson, ”Carlsson på taket”!
Bosse hälsar på en Saabentusiast!Bosse hälsar på MHRF-anslutna Svenska Volvo 140-klubben i samband med Custom Motor Show på Elmia 2025.
Bosse hälsar på Svenska Volvo 140-klubben!Bosse hälsar på Team Chevrolet i MHRF:s egen monter i samband med Custom Motor Show på Elmia 2025.
Bosse hälsar på Team Chevrolet!MHRF-klubbarna på Custom Motor Show
Vi hann även springa på några av alla MHRF-anslutna klubbar som deltog på Custom Motor Show. Klicka här för att se alla klubbar som Motorhistoriska Riksförbundet består av!

Foton: Göran Schüsseleder
Velocette Viper 1961
Hade gjort en plan där tanken var en provstart på måndag eftermiddag, men jag hann inte ända i mål utan bara 80 procent.
Vad jag gjorde:
- Bytte packningar mm för att täta oljeläcka från topplocket
- Bytte till en nyrenoverad Lucas tändmagnet
- Bytte bakdäck
- Monterade oljetank med nya slangar som var förberett hemma
- Bytte ut en del felaktiga skruvar och muttrar till original
- Såg över och bytte en wire
- Monterade en renoverad Miller generator med elektroniskt 6V-relä
- Nytt elsystem, hade med ritning och ledningar i olika färger, hann klart till 75 procent.
Under måndagen var det fler frågor från klubbmedlemmar så tiden räckte tyvärr inte till för att göra elsystemet klart och provstarta.
Lennart West förbundsekonom MHRF och ägare

Foton: Göran Schüsseleder
MG YA 1948
Utlovade fordon var min Volvo personlastterrängbil C 202 från1978, men ”Valpen” var tyvärr inte rumsren på grund av ett kylarläckage. Istället fick det bli min MG.
Jag tog bort golvet (trägolv) och justerade bromsen vid huvudbromscylindern. Plockade även av pumpen till de inbyggda domkrafterna och mätt och dokumenterat för att kunna renovera pumpen senare.
Anders Albihn styrelseledamot och ägare

Hej jag heter Lars? Nej, det är Göran. Foto: Christofer Lagerbielke.
Chevrolet Styleline DeLuxe 2102 1952
Bilen ska fixas inför MHRF-försäkringens tioårskontroll innebärande:
- Fixa klart elkonvertering till 12 V (få tankmätare, instrument- och annan belysning att fungera)
- Montera sparklådelister samt främre grusplåtskydd (hanns inte med)
- Montera vindrutetorkarspolarburk
- Montera överdragsklädsel
- Försöka trolla bort bucklor och allmän lackbättring (hanns inte med)
- Polering av den mjölkiga lacken från 1973
Stort tack till alla i Team Chevrolet bestående av Andreas Bondefalk samt Christofer och Peter Lagerbielke från Klubb GM Nordiska. Tack även till Erik Ljunqvist från Götaströms Fordonshistoriska Klubb samt Lars Edvardsson och Verktygsboden för att ni bidragit till resultatet!
Tioårskontrollen närmar sig med andra ord! Nämnas kan att sparklådelisterna tyvärr inte var i monterbart skick, men är på gång. Dessutom monteras en nyrenoverad motor i skrivande stund. Fortsättning följer således.
Göran Schüsseleder kommunikatör MHRF och ägare
Fordonsinpektion i hall D
Självklart tog vi alla tillfällen i akt att besöka övriga hallar. Peter Lagerbielke, från ”Team Chevrolet”, är även fordonsinspektör för MHRF-försäkringen åt Klubb GM Nordiska och Ljungby Fordonshistoriska Klubb varför han glatt tackade ja när han blev ombedd att bistå vid en försäkringsansökan.
Anders Hermanssons Chevrolet cabriolet från 1952 (i hall D) passerade förstås utan anmärkning!

Anders hälsar på Patrik Petersson.
Patrik vann MHRF:s fribiljetter!
Motorhistoriska Riksförbundet utlyste en tävling på Facebook inför årets Custom Motor Show. Svara på frågan: Vad skulle du vilja prata med MHRF om på plats i hall C? Patrik Peterssons vinnarsvar valdes ut från inläggets kommentarsfält:
Jag skulle vilja diskutera hur vi skall framtidsäkra hobbyn. Typ hur man får med sig opinionen, hur man gör för att jämka ihop de olika generationerna och deras intressen, hur framtida hot liknande ELV (där jag är övertygad om att det kommer att komma fler) skall bemötas osv.
Så skedde också. Tack för ett bra samtal, Patrik! Tankarna är vidarebefordrade till berörda inom förbundet.
Lämna en kommentar